Világunk ma

Agyagozás módjai,korongozás fajtái és a porcelán készítés.Tanulj velem ,megtanítalak az alapokra !

                         szeretettel köszöntelek!

                                                                                                 

Formázás  2  módja:

1.   Beformázás:

Abban az esetben használjuk ,ha az a tárgy amit készítünk külsején mintás.Tehát ,ha öblösebb tárgyat készítünk a beformázással tudjuk elérni,hogy a külseje mintás a beseje pedig síma legyen.A tecnika csak abban különbözik az agyagtárgyak és a porcelántárgyak készítésében ,hogy az agyaghoz nem kell masszabábot külön felhúzni a pocelánhoz pedig az égetés után jeletkező deformitások miatt szükség van rá.

2.   Ráformázás:

A ráformázással azt érhetjük el ,hogy a tárgy belseje lehet mintás.Így készülnek a mintás tányérok is.Ehhez a módszerhez az agyagnál ,ha csigaprésen átendedett masszát használunk elég egy megfelelő nagyságú darabot levágni és vizes kézzel rásimítani a gipszformára.Porcelánnál külön lapsodróval készített lapot használunk,hogy égetés után is egyenes maradjon a tárgy.

Mindkét formázási módhoz sablon kell!Ezt csak megfelelő tapasztalattal lehet elkészíteni ,majd a sablontartó karra felerősíteni.A lenyomott kar óvatos ráengedésével alakíthatjuk ki a tágyak falát,vastagságát.


Ahhoz , hogy a formázást elvégezhessük szükség van korongra és gipszformára is!


Kezdjük a gipszformával: Szakmunkának számít,de szép lassan megtanulható.

A legegyszerübb amit az előzőekben leírtam ,hogy leöntünk pl egy levelet.A formák azonban kettő,vagy több darabból állnak.A formázáshoz készített formák a ráformázásnál csak egy darabból állnak.A beformázásnál már más a helyzet,több darabból is lehet,(sőt ez a megszokott) ami aztán egy külső gipszkapnival van összefogatva.Így lehet a korongra ragasztott gyűrűbe tenni.


Az ötőforma készítése:

Vannak öntőformák amik csak két részből álnak és olyanok is amelyek akár húsz darabból adják ki az összerakott formát.Lehet repesztve és beépítve is készíteni.Mindig az dönti el mennyire bonyolult a forma.A repesztettnél kisebb a letisztítandó rész,mig a beépítettnél vastagabb.Nem olyan szapora mint a formázás,ugyanis figyelembe kell venni a gipsz átnedvesedését is .Nagy átlagban azt mondjuk,hogy három öntést bír ki a forma ez egyrészt igaz ,de kisebb tárgyak öt öntést is,mig a nagytárgyak csak egyet birnak ki.

Függ attól is ,hogy milyen vastagságú tárgyat öntünk ki ,milyen vastag a tárgy fala,Milyen magas a tárgy és milyen vastag a gipsz fala.






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 2
Tegnapi: 1
Heti: 2
Havi: 4
Össz.: 22 911

Látogatottság növelés
Oldal: formázás
Világunk ma - © 2008 - 2024 - vilagunkma.hupont.hu

Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »